Na czym polega rezonans magnetyczny jamy brzusznej?

Badanie jamy brzusznej rezonansem magnetycznym to działanie mające na celu zidentyfikowanie dolegliwości jamy brzusznej. Rezonans magnetyczny jest w stanie wykryć wszystkie zmiany nowotworowe, torbiele, polipy czy naczyniaki. Umożliwia bardzo dokładne sprawdzenie tkanek i narządów metodą nieinwazyjną. Dzięki temu osoby, które zmuszone są wykonywać to badanie regularnie, nie narażają się na uszczerbek na zdrowiu tak jak na przykład w przypadku badań z użyciem promieniowania. 

Zastosowanie rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny stosuje się do oceny stanu narządów znajdujących się w okolicy jamy brzusznej. Należy do nich między innymi trzustka, wątroba, żołądek, nerki, jelita i wiele innych. Mimo tak rozległego pola działania, podczas badania każdy specjalista skupia się na jednym, konkretnym, aby jak najdokładniej ocenić jego stan i stwierdzić ewentualne zmiany, które w nim powstały. Dzięki regularnemu badaniu jamy brzusznej rezonansem magnetycznym można stwierdzić również czy zdiagnozowana wcześniej choroba ustępuje.

Przeciwskazania do wykonywania rezonansu

Jak każda analiza, badanie rezonansem magnetycznym jamy brzusznej ma swoje przeciwskazania. Ostateczną decyzją o braku możliwości wykonania badania podejmuje lekarz. Pierwszym i najważniejszym przeciwskazaniem jest pierwszy trymestr ciąży. Również wszystkie implanty oraz aparaty na zęby mogą wykluczyć możliwość zrobienia badania rezonansem. Przed wykonaniem badania obowiązkowo należy poinformować lekarza zlecającego o przyjmowanych lekach oraz o wszystkich rzeczach, które mogą okazać się przeciwskazaniami do wykonania takiego badania. Wszystkie decyzje powinny być podejmowane ze szczególną troską o zdrowie. 

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Badanie rezonansem magnetycznym jamy brzusznej to zabieg, w którym pacjent ma cały czas kontakt z personelem, mimo że znajdują się oni w osobnych pomieszczeniach. Na zabieg warto ubrać się w wygodne ubranie, ponieważ zabieg rezonansu jest dosyć czasochłonny. Kilka dni przed rezonansem magnetycznym jamy brzusznej warto przejść na dietę lekkostrawną oraz wypróżnić się kilka godzin przed zabiegiem. Lekarz może również zlecić zażycie środków przeczyszczających. Minimum 5 godzin przed badaniem jamy brzusznej rezonansem magnetycznym nie wolno jeść, za to trzeba bardzo dobrze się nawodnić. W przypadku zażycia kontrastu należy również pić odpowiednie ilości wody po zabiegu, aby go wypłukać. 

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *