Niemowlę, które pojawia się w życiu rodziców, potrafi nieźle namieszać. Jest ono nieprzewidywalne i z dnia na dzień się zmienia. Jednego dnia jest spokojne, a drugiego potrafi dać w kość. Jakie są potrzeby niemowląt i jak je rozpoznawać? Tego dowiesz się z poniższego wpisu!
Młodzi rodzice, szczególnie przy pierwszym dziecku, powoli uczą się rozpoznawania zachowań dziecka. Niektórzy mają naturalną zdolność do rozpoznawania potrzeb niemowlęcia po płaczu. Inni są mniej wyczuleni i czasem bezradni. Dlatego powstał ten poradnik, który pobudzi Twoją intuicję i pomoże zwracać większą uwagę na niektóre rzeczy.
Potrzeby fizjologiczne
Pierwsze miejsce zajmują oczywiście prozaiczne ludzkie potrzeby fizjologiczne. Należy do nich zapewnienie snu, konieczność zmiany pieluszki, potrzeba założenia cieplejszych ubrań, jedzenia… Niemowlę komunikuje swoje potrzeby za pomocą płaczu. Im jest on intensywniejszy, tym większa szansa na to, że dziecko nie czuje się komfortowo.
Jeśli uważnie wsłuchamy się w to, co nam sygnalizuje dziecko, to wyostrzy w nim uważność na swoje ciało, co pomoże zrozumieć mu swoje potrzeby – czy jest ono teraz głodne, a może zmęczone lub pampers jest za ciasny? Jest to bardzo ważny etap, ponieważ dzięki niemu dziecko samo wie, czego w tym momencie potrzebuje – nie musi sugerować się innymi, czy dostosowywać do grupy.
Potrzeba bliskości
Kolejna ważna potrzeba związana jest z obecnością drugiego człowieka, która wynika z więzi emocjonalnej. Potrzeby związane z bliskością mogą być bardziej zagadkowe od tych poprzednich i nieraz trudniej je wyczuć oraz trudniej jest na nie prawidłowo zareagować.
Niemowlę potrzebuje bliskości, ponieważ przez ostatnie 9 miesięcy było nierozłączną częścią swojej mamy i nie do końca wie, jak odnaleźć się jako osobna jednostka. Płacz może być więc wyrazem potrzeby bliskości ze swoim rodzicem, które daje mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu, do którego przyzwyczaiło się w okresie ciąży swojej mamy.
Chusteczki dla niemowląt – sprawdź i przekonaj się, jak delikatny jest ten niezwykły produkt!
Potrzeba autonomii
Z bliskością jest związana potrzeba autonomii. U niemowlęcia może być ona niemal zauważalna, ale wiadomo, że już istnieje. Dziecko daje znać, że nie chce w tym momencie kontaktu poprzez odwracanie wzroku lub główki.
Te subtelne sygnały mogą oznaczać, że maleństwo chce pobyć same – nie potrzebuje teraz przytulania czy kołysania. Wraz z rozwojem dziecka ta potrzeba będzie coraz większa.
Potrzeba stymulacji
Ostatnia ze wspomnianych przez nas potrzeb związana jest z poznawaniem świata. Niemowlę z każdym dniem jest coraz ciekawsze tego, co dzieje się wokół niego. Maleństwo poznaje świat głównie poprzez dotyk. Z czasem niemowlę ma więc coraz większą potrzebę stymulacji – poznawania nowych dźwięków, zapachów, smaków…
Tutaj równie mocno należy uważać na sygnały dawane nam przez dziecko. Czy nie ma ono nadmiaru bodźców, czy jest zmęczone, czy interesuje je dana rzecz. Łatwo zaspokoić tę potrzebę, np. poprzez zaśpiewanie kołysanki, mówienie do dziecka, dania do potrzymania jakiegoś