Badanie serca rezonansem magnetycznym – dlaczego warto to robić regularnie?

Rezonans magnetycznych serca jest jednym z dokładniejszych badań, które doskonale potrafi zobrazować stan naszego najważniejszego narządu. Badanie serca rezonansem wykonuje się w pierwszej kolejności lub jako uzupełnienie, jeśli wcześniej przeprowadzone badania nie dały jasnego wyniku. Badanie rezonansem magnetycznym serca jest całkowicie bezpieczne i nie ma żadnych ograniczeń co do częstości jego wykonywania. Ważne, aby było one przeprowadzone przez specjalistów, ze względu na jego trudność i dało jak najbardziej czysty i jasny wynik.

Jak wygląda rezonans magnetyczny serca?

Badanie rezonansem odbywa się w specjalnym pomieszczeniu, w którym umieszczone jest sporych rozmiarów urządzenie. Urządzenie to składa się z wysuwanej płyty, na której układa się pacjent, oraz tuby, która otacza całą płytę. Tubę tą przesuwa się, w zależności od potrzeb w miejsce badania. Cała aparatura wytwarza dość silne pole magnetyczne, co sprawia, że atomy wodoru, które każdy z nas ma w organizmie, porządkują się. Fale radiowe emitowane w kolejnym kroku mają za zadanie dotrzeć do atomów w organizmie, a następnie wrócić do komputera, gdzie wyświetlimy przejrzysty obraz tego co dzieje się wewnątrz nas.

Po co robić rezonans magnetyczny serca?

Najczęściej badania przeprowadza się po przebytych zawałach oraz w celu zbadania osoby, u której wykryto szmery na sercu. Rezonans magnetyczny serca można wykonywać w celu wykrycia wszystkich możliwych wad serca, ponieważ badanie ocenia jego pracę, przepływ krwi i wszystkie zmiany, jakie mogą wystąpić w wyniku różnych chorób. Badanie rezonansem magnetycznym serca pozwala na wykrycie wrodzonych i nabytych wad, wykrycie arytmii i zawałów. Dzięki rezonansowi magnetycznemu jesteśmy w stanie przedwcześnie dowiedzieć się o postępującej chorobie wieńcowej i guzach oraz dostrzec wady zastawkowe, zmiany oraz choroby związane z mięśniem sercowym.

Rezonans magnetyczny serca – co sprawdza?

Za pomocą rezonansu magnetycznego można ocenić całą morfologię serca, w której skład wchodzą badania mięśnia i jego struktur. Znajdujące się w sercu jamy są oceniane pod względem wielkości, grubości ścianek oraz badane są przegrody znajdujące się w sercu pod kątem wszystkich nieprawidłowości.

Kiedy nie wykonywać rezonansu serca?

Wszystkie metalowe i elektroniczne przedmioty znajdujące się w ciele człowieka są przeciwskazaniem do wykonania rezonansu. Wszelkie implanty wstawki, metalowe części w ciele oraz klipsy i neurostymulatory wykluczają możliwość wzięcia udziału w rezonansie ze względu na szkodliwość dla zdrowia, oraz przekłamanie wyników badania.

 

źródło zdjęcia: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *