Słuchanie muzyki to niezwykła przyjemna czynność, która może umilić nawet zwykłe codzienne chwile, jak dojazd do pracy czy szkoły, zakupy albo spacer z psem. Jednak bardzo ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób słuchać muzyki, żeby nie uszkodzić słuchu.
Z poniższego artykułu dowiesz się, jaka głośność muzyki jest najlepsza dla naszych uszu oraz jakie rodzaje słuchawek są dostępne na rynku.
Jak dopasować słuchawki? Różne rodzaje
Słuchawki to akcesoria GSM, które są dostępne w trzech głównych typach. Wyróżniamy słuchawki:
- douszne,
- dokanałowe,
- nauszne.
Słuchawki douszne
Na tych słuchawkach lepiej nie słuchać muzyki zbyt długo, ponieważ mają one największy wpływ na słuch. Nie izolują one dźwięku od otoczenia, dlatego zwykle muzyka musi być na nich słuchana z większą głośnością niż na pozostałych typach. Najlepiej nie słuchać muzyki na tego typu słuchawkach wielu godzin dziennie, ponieważ na dłuższą metę może to być bardzo szkodliwe dla uszu.
Słuchawki dokanałowe
Kolejny rodzaj słuchawek jest nieco lepszy pod względem wpływu na zdrowie uszu, ponieważ specjalne gumki zapewniają izolację od otoczenia. Właśnie to odcięcie hałasów z zewnątrz sprawia, że muzyka nie musi być tak głośna, aby była dobrze słyszalna.
Słuchawki nauszne
Ostatni typ słuchawek dzieli się na dwa rodzaje: otwarte oraz zamknięte. Ten pierwszy rodzaj nie izoluje hałasów z otoczenia, dlatego głośność muzyki musi być większa, co przy dłuższym słuchaniu ma negatywny wpływ na nasze uszy.
Słuchawki nauszne zamknięte świetnie izolują dźwięki z otoczenia, a dźwięk nie jest skierowany bezpośrednio do ucha. Cechy te sprawiają, że ten rodzaj słuchawek jest najbardziej przyjazny naszym uszom.
Szukasz słuchawek z nieskazitelną jakością dźwięku? Może zainteresują Cię sluchawki bezprzewodowe Esperanza?
Jak głośno można słuchać muzyki?
Istnieje jedna prosta zasada, która pomoże Ci chronić Twój słuch przed zbyt głośnym słuchaniem muzyki. Jeśli podczas słuchania muzyki, musisz mówić głośniej i podnosić głos w kontakcie z drugą osobą, to znak, że powinieneś nieco ściszyć głośność.
Przede wszystkim należy uważać, żeby nie słuchać muzyki o natężeniu powyżej 85 dB zbyt długo, ponieważ głośniejsze dźwięki mogą negatywnie wpływać na Twój słuch i z czasem doprowadzić do jego uszkodzenia, a nawet utraty. Maksymalny czas „jednorazowego” słuchania muzyki powinien wynosić 8 godzin, a najlepiej, jakby był to o wiele krótsze. Im głośniejsza muzyka, tym czas słuchania powinien być odpowiednio skrócony.