Zespół suchego oka – co powinieneś wiedzieć?

To inaczej zaburzenie filmu łzowego, co może powodować poważne uczucie dyskomfortu, a także wiele innych objawów. Im prędzej wykryjesz u siebie zespół suchego oka, tym lepiej i skuteczniej możesz zadziałać. Dzisiejszy artykuł został stworzony w celach edukacyjnych, dlatego po krótce opiszemy skąd bierze się to zaburzenie, jakie są jego podstawowe objawy, a także w jaki sposób można to leczyć lub zapobiegać.

Co jest przyczyną?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która z niżej przedstawionych rzeczy jest głównym czynnikiem determinującym pojawienie się suchego oka, ponieważ wszystkie one częściowo mogą wpływać na pogorszenie się stanu zdrowia oka. Polega to przede wszystkim na wytwarzaniu nieprawidłowego składu łez poprzez różnego rodzaju dysfunkcje i schorzenia gruczołów. Jednocześnie zmniejsza się przy tym ilość produkowanych łez, co powoduje jeszcze większy dyskomfort. Za przyczynę uważany jest często późniejszy wiek człowieka, kiedy to stopniowo jego film łzowy wytwarza znacznie mniej łez. Z kolei innymi źródłami tego zaburzenia mogą być:

  • niektóre choroby i stosowane wraz z nimi preparaty;
  • dysfunkcja gruczołów łojowych Meiboma;
  • zmiany hormonalne u kobiet;
  • przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych i narażonych na przeciąg;
  • zanieczyszczone powietrze;
  • długotrwałe oglądanie telewizji czy siedzenie przed komputerem;
  • blizny spojówkowe.

Jednak ostatecznie polecamy wybrać się do okulisty, by dokładnie przebadał Twój wzrok i dokonał wywiady lekarskiego, by ustalić ewentualną przyczynę powstałego problemu.

Najczęstsze objawy ZSO

Skutki zespołu suchego oka są zdecydowanie zauważalne, ponieważ przejawiają się między innymi pod postacią nadmiernego łzawienia oczu, ich zaczerwienie i ogólnego zmęczenia. Jednak mogą to być także objawy zwykłego nadwyrężenia oczu, które odpowiednio leczone mogą zostać szybko usunięte. Jednak, gdy zauważysz u siebie jeszcze:

  • pogorszenie widzenia – mglisty i niewyraźny obraz;
  • swędzenie i pieczenie oczu;
  • zgrubienie na powiekach;
  • strupki na brzegach powiek.

W takich sytuacjach należy od razu udać się do lekarza i przejść do fazy leczenia, gdzie jak wspomnieliśmy wyżej im wcześniej zorientujesz się, że coś jest nie tak, tym lżejszą metodę leczenia będzie można zastosować.

Leczenie i zapobieganie

Najlepsze rozwiązanie powinien zaproponować lekarz, który dobierze dla Ciebie odpowiednią metodę leczenia. W sytuacjach kryzysowych może być niezbędne przeprowadzenie specjalnego zabiegu, dzięki któremu zamykany są punkty łzowe, a oczy stają się bardziej nawilżone. Jednak zanim zaczniesz myśleć o poważniejszych objawach ZSO, powinieneś zapobiegać jego rozwijaniu poprzez stosowanie kropli do oczu nawilżających, dzięki którym powierzchnia oka zostaje oczyszczona i jednocześnie odżywiona po ciężkim dniu pracy przed komputerem czy spędzonym na „świeżym” powietrzu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *