Wielu z nas doskonale wie, czym jest kac i z czym się wiąże. Znacznie obniżone samopoczucie, a u wielu osób boleści głowy, mięśni i dreszcze sprawiają, że każda sekunda jest katorgą. Znany wszystkim kac, jest syndromem dnia drugiego, który dotyka osoby spożywające alkohol w dzień przed. Zależnie od organizmu, każdy z nas inaczej przechodzi kaca, a poza stanem organizmu, wiekiem osoby pijącej, znaczącą kwestię ma ilość wypitego alkoholu. Kac jest wynikiem nadmiernego spożywania napoi alkoholowych, które zawierają w swoim składzie etanol. To on odpowiada na upojenie alkoholowe, a objawy występujące kilka godzin po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu są często nie do zniesienia.
Jakie są najczęstsze objawy kaca?
Choć każdy z nas inaczej przechodzi kaca, tak do najczęstszych objawów zalicza się: bóle głowy, apatia, uczucie rozbicia, problemy ze skupieniem się, bezsenność, brak apetytu, wymioty, uczucie zmęczenia, wstręt przed alkohole, znacznie obniżone samopoczucie, ból mięśni, dreszcze i potliwość, zaburzenia równowagi czy inne zaburzenia funkcji motorycznych, rozdrażnienie i zły nastrój. W zależności od naszego organizmu inaczej przechodzimy kaca, jednak większość z nas cierpi na odwodnienie i zatrucie organizmu, które objawia się niektórymi z powyżej wypisanych objawów. Stan omawianego upojenia alkoholowego zachowa wtedy, kiedy w krwiobiegu osoby pijącej znajduje się 0,5 promila alkoholu bądź 0,25 mg w wydychanym powietrzu. Wtedy mówimy o stanie nietrzeźwości, który prowadzi do negatywnych skutków i znacznego zmęczenia. W zależności od naszego metabolizmu będziemy przeżywać inny stopień występujących objawów.
Jak powstaje kac? – podsumowane
Kac jest wszystkim znanym stanem, który charakteryzuje się rozdrażnieniem i zatruciem organizmu. W zależności od ilości wypitego alkoholu, naszego wieku oraz organizmu przeżywamy inne objawy dnia drugiego. Jednym z lepszych sposobów, dzięki któremu będziemy odczuwać mniejszego kaca, jest picie dużej ilości wody podczas spożywania alkoholu. Wysokoprocentowe napoje nieco rozcieńczają się z wodą i powodują mniejsze uczucie kaca dnia następnego, a także nie doprowadzają do zbytniego odwodnienia organizmu. Innym coraz popularniejszym i z pewnością sprawdzonym sposobem jest skuteczna kroplówka na kaca, która dostarcza organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, które zostały wypłukane przez spożywanie nadmiernej ilości alkoholu.