Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to niezborność rogówkowa — jedna z częstych wad wzroku, z którymi boryka się coraz więcej osób. Obraz widziany przez astygmatyka jest niewyraźny i nieostry.  To przez rogówkę, która ma nieregularny kształt, przypominająca piłkę do rugby, gdzie normalny człowiek bez żadnej wady ma ją na wzór piłki o naturalnych krzywiznach. W poniższym artykule przybliżymy charakterystykę tej wady wzroku.

 

Objawy i leczenie astygmatyzmu

Astygmatyk nie zawsze widzi dobrze przedmioty, które są blisko lub daleko, a także nie zawsze może prawidłowo ocenić ich kształt. Są one widziane jak za mgłą, nieostre, krzywe oraz niewyraźnie. Niektóre z nich widziane jako plamki o różnej wielkości. Ponadto mrużenie i tarcie oczu, a także przekrzywia głowy w różny sposób,  które jest jasnym sygnałem, że z naszym okiem nie jest w porządku. Często astygmatyk boryka się z okropnymi bólami głowy szczególne w okolicach czoła, zazwyczaj podczas pracy przy komputerze bądź innej czynności, która obciąża nas wzrok. W większości przypadkach korekcja oka przebiega za pomocą okularów — określone indywidualnie do danej wady wzroku. Obecnie często używa się  także soczewek torycznych, czyli specjalnie przeznaczonych dla astygmatyków. Najczęściej okulary przy niewielkiej wadzie, nosi się tylko w określonych sytuacjach, taki jak prowadzenie samochodu, nauka czy praca  przy komputerze. Wiele takich soczewek przeznaczonych dla astygmatyków można znaleźć na mylenshop.com.

Diagnoza

Gdy zaobserwowaliśmy dane objawy – należy udać się do okulisty w celu zbadania wzroku i diagnozie, czy na pewno występuje u nas astygmatyzm. Lekarz przeprowadzi szereg specjalistycznych badań, które określą stan naszego wzroku. Przy tym badaniu, na pewno użyje keratoskopu, który jest narzędziem w postaci krążka z białymi i czarnymi okręgami, które pozwoli na obserwacje ich kształtu w odbiciu na rogówce. Okulista posłuży się także keratometrem Jawala, który zbada stopień i ość astygmatyzmu, a także wykorzysta wideokeratografię komputerową, gdzie dostaniemy szczegółową mapę rogówki wraz z jej przekrojem.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *