Właściwie można wyróżnić wiele typologii związanych z astygmatyzmem, aczkolwiek w dzisiejszym artykule pragniemy skupić się na jednej z nich, która zostaje najczęściej wyjaśniana. Postaramy jak najlepiej wyjaśnić na czym ona polega i czym różnic się między sobą, aby nasi czytelnicy stali się bardziej świadom, a w szczególności osoby cierpiące na astygmatyzm. Poza tym podpowiemy w jakich przypadkach lepiej jest zdecydować się na parę soczewek, które o wiele skuteczniej pozwolą wrócić Twojemu wzrokowi do formy.
Astygmatyzm regularny
Jest to najczęściej spotykana dolegliwość związana z niezbornością oka, która w większości przypadków dotyka już od najmłodszych lat, co można tłumaczyć głównie uwarunkowaniami genetycznymi. W tym przypadku zasadniczym problemem jest rogówka, gdzie w dwóch oddzielnych przekrojach ma kompletnie inną moc. Wiąże się to przede wszystkim ze zróżnicowanymi najmniejszymi i największymi krzywiznami w oby tych przekrojach.
Ta różnica mocy powoduje zakrzywienie, a co za tym idzie rozszczepienie promieni świetlnych, które wpadają do oka. W efekcie krzywizna nie pozwala im spotkać się w jednym punkcie, a niestety ma to negatywny wpływ na późniejsze widzenie. Zatem osoba z astygmatyzmem regularnym ma problemy z widzeniem z daleka i bliska, a dodatkowo obraz staje się mało wyraźny.
Astygmatyzm nieregularny
Jak zapewne się domyślacie przyczyny jego powstawania znacznie różnią się od poprzedniego, ale pytanie teraz pod jakim względem – już wszystko wyjaśniamy. W tym przypadku powodów pojawienia się tego rodzaju niezborności oka może być wiele, a w tym między innymi uszkodzenie rogówki oka. W życiu zdarzają się różne sytuacje, kiedy właśnie może dojść do wypadku, ale pozostają też przyczyny chorobowe nieregularnego astygmatyzmu jak: nierównomierna wypukłość rogówki albo nieregularność soczewki. Wszystkie te czynniki mogą znacząco wpływać na jakość widzenia.
Zdecydowanie rzadziej można wykryć ten rodzaj dolegliwości u dzieci, dlatego o wiele częściej jest ona diagnozowana u osób dorosłych, które posiadają bliznę na rogówce lub zauważyły pewne pierwsze symptomy chorób oka. Jednak w obu przypadkach konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą , który dokładnie określi Twoją wadę i podpowie co można z nią zrobić.
Co z soczewkami?
Pierwszy rodzaj astygmatyzmu możliwy jest w większości przypadków do leczenie za pośrednictwem okularów korekcyjnych, które wyposażone są w szkła cylindryczne, aczkolwiek możliwe jest także bez problemowe zastosowanie soczewek torycznych rocznych MylenShop, które na pewno są o wiele wygodniejszą opcją.
Natomiast nieregularna niezborność oka może być niwelowana wyłącznie za pomocą twardych szkieł kontaktowych torycznych albo specjalistycznymi żelami, które nakładane są bezpośrednio do powierzchnię oka. W ostateczności jednak radzimy poradzić się lekarza, aby pomógł Ci dopasować wielkość mocy szkieł lub podpowie Ci co mógłbyś zrobić dla lepszego widzenia.